Zobacz wszytkie serwisy JOE.pl
blogiblog4u.pl blogiblogasek.pl katalog stronwjo.pl avataryavatary.ork.pl czcionkiczcionki.joe.pl aliasydai.pl, ork.pl, j6.pl tapety tapety.joe.pl obrazkiobrazki na NK
Online: ---
Blog nie aktywny. Dodaj notkę aby usunąć tą informację oraz reklamy w treści bloga
Zakościelny i Wesołowski jako "Cichociemni"
--------------------------------------------------
Lookneło na ten blog ...:::156145:::... osob :)--------------------------------------------------


...:::Piękna Ksiega:::...
Ksiega Gości
9
Dodaj do Księgi
--------------------------------------------------
...:::Linki:::...
Strona Główna

--------------------------------------------------
...:::FaV:::......:::Avatar:::...

Dodaj do Ulubionych

-------------------------------------------------- ...:::Profil:::...
Maciej Zakościelny


-------------------------------------------------- ...:::Archiwum:::...
2008
Listopad
Sierpień
Maj
Kwiecień
Marzec
Styczeń
2007
Grudzień
Listopad
Październik
Wrzesień
Sierpień
Lipiec
Czerwiec
Maj
Kwiecień
Marzec
Luty
Styczeń
2006
Grudzień
Listopad
Październik
Wrzesień
Sierpień
Lipiec
Czerwiec


--------------------------------------------------
...:::Muzyka:::...

--------------------------------------------------

Lay and Html by Kobyl powered by blog4u.pl
--------------------------------------------------

Zakościelny i Wesołowski jako "Cichociemni"

3-odcinkowy serial będzie opartą na faktach opowieścią polskich żołnierzach z formacji Cichociemni, nieformalnej formacji powołanej w Wielkiej Brytanii podczas II Wojny Światowej.

– To nie jest historia dokumentalna – mówi autor scenariusza serialu Jarosław Sokół ("Superprodukcja", "Statyści"). – To fikcyjna opowieść o pięciu żołnierzach, którzy zostają zrzuceni na teren Polski z zadaniem zorganizowana w okupowanym kraju ruchu oporu. Akcja serialu obejmie dwa wiosenne miesiące roku 1941.

Na planie serialu spotkają się uznani i popularni aktorzy. Obok wspomnianych już Zakościelnego, Wesołowskiego, Wieczorkowskiego i Pawlickiego w "Cichociemnych" zobaczymy Jana Englerta, Katarzynę Gniewkowską, Maję Ostaszewską, Łukasza Konopkę, Krzysztofa Globisza, Annę Romantowską, Krzysztofa Stelmaszyka i Ewę Wencel.

– Główny akcent historii położony jest na relacje międzyludzkie – wyjaśnia Jarosław Sokół. – Większość scen serialu rozgrywać się będzie we wnętrzach, a na losy głównych bohaterów wpływ będą mieli również ich najbliżsi. Cichociemni mieli teoretycznie zakaz kontaktowania się z rodzinami, ale rzadko który z nich tego przestrzegał.

Produkcję finansuje TVP. Projekt powstaje w należącym do Michała Kwiecińskiego Akson Studio, w którym zrealizowany został m.in. "Katyń" Andrzeja Wajdy. Prace na planie rozpoczną się już 8 kwietnia i potrwają do ok. 20 lipca. Premierę serialu zapowiedziano wstępnie na wrzesień tego roku.

Jeśli "Cichociemni" zostaną dobrze przyjęci przez widzów, planowana jest realizacja kolejnych odcinków serialu. – Chcemy opowiedzieć o losach żołnierzy na przestrzeni całej okupacji i kilku lat powojennych – wyjaśnia Jarosław Sokół.

Scenarzysta zdradza również, że w planach jest realizacja filmu kinowego jednak wiążących decyzji w tej sprawie jeszcze nie podjęto.

Nazwę Cichociemnych nosili żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, który po przeszkoleniu w Wielkiej Brytanii byli w czasie II Wojny Światowej zrzucani na teren okupowanej Polski.

Pierwszy skok miał miejsce w nocy z 15 na 16 lutego 1941 rok, a ostatni w nocy z 26 na 27 grudnia 1944 roku. W sumie z Anglii do Polski przerzucono 316 żołnierzy. Cichociemnymi byli m.in. Adam Borys, dowódca słynnego batalionu "Parasol" walczącego w Powstaniu Warszawskim, Leopold Okulicki – ostatni komendant AK i Jan Nowak-Jeziorański, słynny "Kurier z Warszawy".

Z 316 Cichociemnych, którzy przedostali się do Polski, zginęło 112 (9 z nich stracono po wojnie na mocy wyroków sądów Polski Ludowej). 91 skoczków brało udział w Powstaniu Warszawskim, 18 zginęło w walce.

Tradycję Cichociemnych kontynuuje współcześnie elitarna jednostka GROM sformowana w 1990 roku. 15 maja 2005 r. odsłonięto na terenie jednostki GROM pomnik poświęcony Cichociemnym Spadochroniarzom AK.

maciejzakoscielny 17:41:27 12/04/2008 [Powrót] Komentuj